Nevíte kudy nejrychleji do Luhačovic? Tento a podobné dotazy budou až do konce listopadu patřit v několika obcích Brodska ke zcela běžným. Především do konce prázdnin, kdy do lázeňského města míří denně stovky aut, je třeba počítat se zdržením. Postarala se o to rekonstrukce celkem 3 400 metrů dlouhého úseku silnice druhé třídy z Polichna do Újezdce, což se odráží na zvýšení dopravy také v několika obcích.

V souboj právních kanceláří se mění spor mezi městem a Lázněmi Luhačovice. Ty po radnici žádají, aby financovala údržbu lázeňského areálu. Ani na svém posledním zasedání to však zastupitelé neschválili. Lázně proto na město připravují žalobu. Areál o rozloze zhruba 20 hektarů s dominantní kolonádou je soukromým majetkem Lázní a město v něm nevlastní jediný objekt. Zároveň se však podle vyhlášky jedná o veřejný prostor, do kterého má přístup kdokoliv.

Připojení k internetu začíná být čím dál větší samozřejmostí při cestování vlakem. České dráhy chtějí wi-fi připojení rozšířit i na další rychlíky. Státní dopravce proto vyhlásil další zakázku na zasíťování celkem 89 dalších vozů pro dálkové vlaky. Služba se tak během nadcházejících devíti měsíců rozšíří do desítek dalších spojů na linkách z Prahy do Českých Budějovic, do Klatov a Železné Rudy, do Hradce Králové a Trutnova nebo z Prahy do Luhačovic.

Lázním Luhačovice přibývá klientů. Za pololetí lázně navštívilo 17 143 lidí, což je téměř o 10 % více než za stejné loňské období. Počet pobytových dnů se zvýšil o 16 %. Více klientů přijelo i v červenci a srpnu. Smluvní kapacita pojišťoven je plně obsazená a počet hostů by měl letos dosáhnout 34 000, řekl dnes generální ředitel lázní Eduard Bláha. Loni lázně navštívilo téměř 33 000 lidí.

Celý zápas byl velmi vyrovnaný. Oba soupeři hledali skulinky v obranách. Provodov hrozil hlavně po stranách a centrovaných míčích. Ale naši borci většinu z nich likvidovali. V první půli si domácí vypracovali 2 brankové příležitosti. Jednu proměnil Hlavňovský, kdy po odraženém míči při rohovém kopu prostřelil vše co mu stálo v cestě. Ve druhé šanci zakončoval sám Ulman na zadní tyči, bránu však přestřelil. U nás mohl srovnat David Červenka, ovšem centr umístil na dlouhou nohu do výboného brankáře domácích. V další příležitosti se ocitl Polách, ovšem i toho Petr vychytal. Dalekonosnou střelu Lišky vytáhl Petr na rohový kop. Z následného rohu osamocený Ondra Červenka hlavou jen těsně minul míč.

Třídenní Mezinárodní festival dětských folklorních souborů Písní a tancem, který dnes skončil v Luhačovicích na Zlínsku, přilákal davy lidí. Sledovaly vystoupení zhruba 320 dětí z 12 souborů ze čtyř zemí. Kromě domácích dorazili i účinkující ze Slovenska, Polska a Maďarska. ČTK to dnes za pořadatele řekla Hana Slováková. "Ukázalo se, že ani počasí nás nezastaví. Bylo to trošku problémové oproti jiným letům. Páteční program v Pozlovicích proběhl za krásného počasí, v sobotu nám počasí těžce nepřálo, přesto si diváci přišli na své a nebyli o nic ošizeni," uvedla Slováková. Místo Lázeňského náměstí se v sobotu hrálo na lázeňské kolonádě a v kulturním domě Elektra.

Lázeňské město Luhačovice vzkvétá, což je výsledkem dlouhodobé a systematické snahy města o rozvoj cestovního ruchu ve spolupráci s podnikatelským sektorem. Město investovalo do oblasti cestovního ruchu v posledních letech obrovské prostředky, ať už přímo z rozpočtu města nebo formou čerpání z různých dotačních programů, zejména z evropských fondů. Primárním cílem vedení města je péče o celou lázeňskou oblast a služby s tím související. Výdaje na údržbu veřejných prostranství a provoz zařízení poskytujících služby občanům i turistům jsou v součtu podstatně větší než výběr z lázeňských poplatků.

Muzeum luhačovického Zálesí by mohlo do dvou let mít novou expozici, věnovanou architektu Dušanu Jurkovičovi. Její vznik na svém posledním srpnovém zasedání posvětila Rada Zlínského kraje. Expozice, nazvaná Kabinet Dušana Jurkoviče, má návštěvníkům nabídnout zejména unikátní virtuální prohlídku nerealizovaných Jurkovičových staveb, navržených slavným architektem pro Luhačovice. K vidění má být ale také například 3D model jeho domu či repliky historických židlí podle Jurkovičova návrhu pro Luhačovické inhalatorium z roku 1903. Vzniknout by v rámci chystaného projektu měla také virtuální stereoskopická reklama ve formě aplikace do mobilního telefonu. Vše ale záleží na penězích, které je potřeba získat z evropských prostředků.  Krajští radní proto podpořili účast Muzea Jihovýchodní Moravy, pod které luhačovické muzeum spadá, na projektu „Dušan S. Jurkovič – náš architekt“ a doporučila krajskému zastupitelstvu schválit předložení žádosti o nenávratný finanční příspěvek z Operačního programu Přeshraniční spolupráce INTERREG V-A SK-CZ, a to včetně spolufinancování. Předpokládané náklady jsou 6,5 milionu korun, přičemž 90 procent částky je hrazeno z evropských peněz přeshraniční spolupráce. Spolufinancování ze strany Muzea jihovýchodní Moravy činí 685 000 korun.

U soudu zřejmě skončí spory mezi společností Lázně Luhačovice a městem Luhačovice o podíl na úhradě nákladů spojených s udržováním lázeňského areálu o rozloze asi 20 hektarů. Generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha Právu sdělil, že lázně již připravují žalobu.

Od srpna 2016 až do března 2017 bude pokračovat modernizace energetického hospodářství Lázní Luhačovice, a.s. V loňském roce bylo v hotelech Palace a Morava centrální zásobování teplem prostřednictvím páry nahrazeno lokálními plynovými kotelnami. Letos bude základním úkolem nahrazení centrálního rozvodu páry horkou vodou. Cílem je přechod na novou efektivnější technologii a po více než padesáti letech nahrazení již dosluhujícího parovodu. Výroba tepla bude nejen ekonomicky výhodnější, ale i šetrnější k životnímu prostření. Nespornou výhodou bude i jednodušší regulace tepla v jednotlivých objektech. Ve Společenském domě, Lázeňské poliklinice a v divadle se úpravy dotknou i rozvodu tepla uvnitř objektu. Nejviditelnější budou výkopové práce, bez nichž se realizace neobejde. Budou se týkat hlavních dvou větví - od centrální výtopny (nad Centrálními lázněmi) k dětským léčebnám a od centrální výtopny k Inhalatoriu. Více zde, přehled omezení pohybu osob a vozidel v lázeňském areálu.

Další články...

Joomla SEF URLs by Artio