O serveru
Tools
Typography
Infoserver Luhačovice a okolí byl založen v říjnu 2000. Tehdy jeden z nynějších webmasterů, Jiří Eischmann, vytvořil stránky Luhačovice a okolí, které se nacházely na adrese luhacovice.unas.cz. Byly to první informační stránky o Luhačovicích.
Infoserver Luhačovice a okolí byl založen v říjnu 2000. Tehdy jeden z nynějších webmasterů, Jiří Eischmann, vytvořil stránky Luhačovice a okolí, které se nacházely na adrese luhacovice.unas.cz. Byly to první informační stránky o Luhačovicích.

Byly dělané pomocí framů a v barevné kombinaci zelené a bílé. Jejich hlavní částí bylo aktuální zpravodajství z regionu Luhačovického Zálesí. Časem se taky začínala plnit sekce Zajímavosti, kde byly publikovány nejrůznější články o historii a současnosti Luhačovic, právě tato sekce se stala základem pro dnes jednu z nejhodnotnější vlastnostní našeho serveru - databázi velkého množství článků o regionu.

Postupem času se stránky rozrůstaly bylo potřeba další pracovní síly. Administrátorským týmem prošel jeden další člověk aniž by po sobě zanechal výraznější stopu. Zhruba rok po vzniku stránek se k Jiřímu Eischmannovi přidal Tomáš Vlk, který součástí týmu dodnes. Tomáš celé stránky převedl do redakčního systému a tak jsme se posunuly o Úroveň výš. Bohužel Webzdarma nepodporoval PHP, proto jsme se museli vzdát adresy luhacovice.unas.cz a přejít na adresu luhacovice.d2.cz. Layout stránek byl klasický pro redační systémy, tedy dva bloky po stranách a sloupec článků uprostřed. Barevná kombinace stránek byla béžovooranžová. Na přelomu roků 2001 a 2002 se na našem webu poprvé objevuje reklama, konkrétně bannery. Z jednoduchého redakčního systému jsme přešli na populární PHP Nuke, který dovolil stránky rozšířit o další nové vymoženosti.

K velkému posunu došlo v květnu 2002, kdy jsme přešli z freedomény luhacovice.d2.cz na www.luhacovice.com. Tato doména byla dlouho obsazená a po jejím uvolnění jsme ji okamžitě koupili, protože se jednalo o nejlepší dosud volnou doménu, která se hodila pro tématiku Luhačovic. Hosting jsme přesunuli na freehostingovou službu Pipni. Nezůstalo jen u těchto změn, přešli jsme na novou verzi Nuka a stránky dostaly nový vzhled (v odstínech šedé), který vydržel až do Února 2005.

Na konci roku 2002 jsme získali živnostenské oprávnění a server začal fungovat také na komerční bázi. K reklamním bannerům se přidaly placené záznamy v seznamech ubytování, restaurací a služeb. Časem jsme pro lepší orientaci vytvořili předstránku s rozcestníkem. V roce 2002 jsme také začali k článkům přidávat aktuální informace. Například fotografie ze Štědrovečerního běhu 2002 byly na našich stránkách již 1,5 hodiny po ukončení závodu!

Výrazné změny nastaly i v roce 2004. V Únoru jsme se rozloučili s hostingem Pipni, za což nám jeho admini vymazali všechny data. Přechod k profesionálnímu Aerohostingu byl pro nás vysvobozením. Na jaře vznikly dvě nové části portálu: fitness.luhacovice.com a fotbal.luhacovice.com. V létě jsme změnili předstránku, jejíž dominantní částí se stal seznam aktuálních nabídek. Tato reklama je unikátní tím, že si ji vkládají inzerenti sami nezávisle na nás. Provedlo se pár změn, které nebyly na první pohled viditelné: vytvořili jsme informační stránku o Luhačovické přehradě, několik sekcí jsme zpřehlednili a aktualizovali obsah.

Technický vývoj šel kupředu a bylo jasné, že naše stránky, které bez výraznější změny fungují od roku 2002, přestávají být konkurence schopné.Proto jsme od poloviny roku 2004 začaly připravovat novou verzi. Tyto přípravy vyvrcholily v lednu 2005, kdy jsme začaly na nových stránkách intenzivně pracovat. Původně jsme byli rozhodnutí pro redakční systém United Nuke, který vycházel z Nuka, ale nakonec jsme našli špičkový systém Mambo. Novou verzi stránek jsme spustily v polovině Únoru 2005. Došlo k výrazné změně vzhledu a layoutu. Obsah byl zpřehledněn při zachování stejného množství informací. Radikální změnou prošel program kultury, sekce Ubytování se ještě více osamostatnila a dostala i vlastní adresu ubytovani.luhacovice.com, největší atrakcí nové verze stránek se bezpochyby stala první luhačovická webkamera, díky níž mají lidé po celém světě na internetu k dispozici aktuální obrázek Luhačovic. Do týmu také přibyl třetí člověk, Jirka Koutný, který má na starosti stránky o luhačovickém fotbale. Původní verzi, která od svého založení "spala", pozvedl na opravdu vysokou Úroveň.