Azbest stále trápí majitele některých budov a bytových domů. Dělníci na rakovinotvornou látku narazili například při rekonstrukci bytových jader v brněnském Juliánově. Zkomplikovala také opravy Janáčkova divadla či kina Art. Starosti dělá i městu Luhačovice. To bude muset jednu ze svých administrativních budov zbavit zdraví škodlivých vláken při zateplování.

Po půl šesté odpoledne likvidovaly dvě jednotky profesionálních hasičů požár poblíž Horní Lhoty na Zlínsku. V 17:23 hodin vyjely jednotky profesionálních hasičů ze stanic Luhačovice a Zlín k hlášenému požáru závodního automobilu, ke kterému došlo na komunikaci spojující obce Horní Lhota a Zádveřice – Raková.

Kuriózní případ krádeže řeší policisté v Luhačovicích, kde muž vykradl kasičky veřejných toalet. Odnesl si 45 korun, hrozí mu za to dva roky vězení, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí policie Monika Kozumplíková. Muže odhalila uklízečka. „Žena přišla v pátek v podvečer uklidit na veřejných toaletách. V místnosti uviděla cizího muže. Když se ho zeptala, co tam dělá, utekl,“ uvedla Kozumplíková. Podle ní pak žena zjistila, že dotyčný vypáčil zámky u dvou plechových pokladniček, v nichž byly peníze za použití toalet.

V Luhačovické přehradě a také ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku trvá zákaz koupání, který byl vyhlášen na konci července. Hygienici při kontrole v tomto týdnu zjistili ve vodě vysoký obsah sinic a chlorofylu. Výskyt je opravdu masivní, zákaz koupání tak nadále trvá, řekla serveru Zlin.cz Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Zákaz koupání znamená komplikaci pro turisty i pro provozovatele okolních rekreačních zařízení, předpověď počasí totiž na víkend slibuje teploty přes 30 stupňů Celsia.

Po 77letém Karlu Tihelkovi z Ostravy pátrají od neděle policisté. V sobotu ráno odešel z rekreačního domu v Luhačovicích a pak se po něm slehla zem. Důchodce je vysoký asi 175 centimetrů, mírně obézní postavy, má šedé oči, prošedivělé vlasy a vousy upravené do tvaru bradky. "Senior je dezorientovaný, trpí několika chorobami a nemá u sebe mobilní telefon ani léky, které má pravidelně užívat. Není vyloučeno, že nastoupil do vlaku nebo autobusu a odjel neznámo kam," uvedla mluvčí policie Monika Kozumplíková.

KORUNKA LUHAČOVICE a automobilový závodník Roman Kresta obdarovali před zítřejším startem Barum Czech Rally Zlín handicapované sportovce. Šek na 20.000 korun převzal při testu na rally Tomáš Rybařík, který se společně s ostatními kamarády specializuje na alpské disciplíny, konkrétně lyžování. Roman Kresta se spolujezdcem Petrem Starým se vrací do soutěže po tříleté pauze. I přesto, že je jezdec se svým týmem maximálně vytížený přípravou na nadcházející víkend, dokázal ještě ve spolupráci s dobročinným spolkem KORUNKA Luhačovice splnit sen nevidomému malému Tomášovi, kterého svezl ve svém závodním voze.

Baťova dálnice se říkalo nejen projektu přes Československou republiku, ale také cestě, která měla vést ze Zlína do Luhačovic. I ona zůstala převážně jen v plánech a patrných je pouze několik částí u Ludkovic. O nové silnici začala uvažovat města Zlín a Luhačovice v roce 1931, aby zlepšila spojení průmyslové aglomerace s lázeňskou. „V jednom dokumentu je řečeno něco v tom smyslu, že cesta přes Dolní a Horní Lhotu je ve velmi špatném stavu,“ nastínil archivář Pavel Šrámek. Města ale před její opravou upřednostňovala výstavbu nové cesty, která by byla o metr širší než ostatní. Sama však nedokázala projekt rozjet. Vzkříšen byl až o pár let později. Podle návrhu schváleného v roce 1937 měla být dlouhá 18 kilometrů a její trasa vedla ze Zlína přes Kudlov, Březůvky a Ludkovice do Luhačovic.

Na místě dopolední dopravní nehody zasahovali profesionální hasiči ze stanice Luhačovice. Ti na místo hlášené události, ke které došlo v centru města na ulici Masarykova, dorazili v 11:07 hodin, dvě minuty po výjezdu ze stanice. Při nehodě došlo ke zranění ženy, která přecházela komunikaci a poškození dvou osobních vozidel Škoda Fabia a Škoda Superb.

V Luhačovické přehradě v Pozlovicích, která byla před pěti lety vyčištěna za 125 milionů korun, jsou znovu sinice. Hygiena zakázala koupání u hráze i u kempu. „Zákaz přetrvává od sledování jakosti vody 27. července,“ uvedla ředitelka oboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Javoříková.

V Luhačovicích dnes začíná týdenní přehlídka komorní divadelní tvorby nazvaná Divadelní Luhačovice. Potrvá do soboty, sdělila serveru Zlin.cz Barbora Krkošková z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Představení se uskuteční v Lázeňském divadle a začnou v 19:30. Kmotrem akce bude slovenský herec a nositel české Ceny Thálie za rok 2016 Milan Kňažko. V pondělí je na programu Divadlo v Řeznické Praha s představením Ještěrka na slunci. „Vypráví o slavné herečce Sarah Bernhardtové a jejím sluhovi v komorně laděné, ale humoru nezbavené hře,“ doplnila Krkošková.

V lokalitě Ovčírna pobíhají noví zajíci, myslivci je zde vypustili ve snaze zvýšit stavy drobné zvěře, jejíž počty mají v posledních letech v celé ČR klesající tendenci. Serveru Zlin.cz to sdělil starosta Honebního společenstva Luhačovice Martin Pavlíček. Myslivci na Ovčírně vypustili do luhačovické honitby celkem 10 zajíců. V této lokalitě jsou prý pro tuto zvěř vhodné podmínky. "V podstatě od velkých povodní, které postihly území Moravy v roce 1997, tuto drobnou zvěř nelovíme, pouze se o ni staráme," podotkl Pavlíček.

Další články...