V Luhačovicích dnes začíná týdenní přehlídka komorní divadelní tvorby nazvaná Divadelní Luhačovice. Potrvá do soboty, sdělila serveru Zlin.cz Barbora Krkošková z Centrály cestovního ruchu Východní Moravy. Představení se uskuteční v Lázeňském divadle a začnou v 19:30. Kmotrem akce bude slovenský herec a nositel české Ceny Thálie za rok 2016 Milan Kňažko. V pondělí je na programu Divadlo v Řeznické Praha s představením Ještěrka na slunci. „Vypráví o slavné herečce Sarah Bernhardtové a jejím sluhovi v komorně laděné, ale humoru nezbavené hře,“ doplnila Krkošková.

Kuriózní případ krádeže řeší policisté v Luhačovicích, kde muž vykradl kasičky veřejných toalet. Odnesl si 45 korun, hrozí mu za to dva roky vězení, sdělila serveru Zlin.cz mluvčí policie Monika Kozumplíková. Muže odhalila uklízečka. „Žena přišla v pátek v podvečer uklidit na veřejných toaletách. V místnosti uviděla cizího muže. Když se ho zeptala, co tam dělá, utekl,“ uvedla Kozumplíková. Podle ní pak žena zjistila, že dotyčný vypáčil zámky u dvou plechových pokladniček, v nichž byly peníze za použití toalet.

Za drobným až nenápadným dřevěným pavilonem na konci lázeňské kolonády v Luhačovicích se skrývá unikátní dílo, které většinou zůstává kolemjdoucími nepovšimnuto. Říční a sluneční lázně, které navrhl Dušan Jurkovič na počátku dvacátého století, jsou však v mnoha ohledech jedinečné. Neostýchejte se proto vstoupit, hlavně tehdy, pokud rádi cestujete časem. Atmosféra první republiky dýchá už z přízemního dřevěného pavilonu, který si zachoval původní prvky v podobě místnosti pro lázeňského nebo dřevěných cedulí oznamujících teplotu vody a vzduchu. Hned za dřevěným vstupním portálem na vás čeká obdélníkový bazén napájený z říčky Šťávnice, a kolem něj stroze geometrické převlékací kabiny, které zjemňují bílé závěsy pohupující se ve větru.

Po 77letém Karlu Tihelkovi z Ostravy pátrají od neděle policisté. V sobotu ráno odešel z rekreačního domu v Luhačovicích a pak se po něm slehla zem. Důchodce je vysoký asi 175 centimetrů, mírně obézní postavy, má šedé oči, prošedivělé vlasy a vousy upravené do tvaru bradky. "Senior je dezorientovaný, trpí několika chorobami a nemá u sebe mobilní telefon ani léky, které má pravidelně užívat. Není vyloučeno, že nastoupil do vlaku nebo autobusu a odjel neznámo kam," uvedla mluvčí policie Monika Kozumplíková.

Akciová společnost Lázně Luhačovice aktuálně nabízí zaměstnání lékařům, masérům, fyzioterapeutům, zdravotním sestrám, ale i číšníkům, servírkám či kuchařům. Informovala o tom Zuzana Kučová z agentury PAPER LIFE. Ideální je, pokud hledá zaměstnání pár či rodina, která splňuje podmínky zaměstnavatele. Společnost přitom nabízí svým zaměstnancům celou řadu výhod, mimo jiné podporu studií nebo zvyšování jejich kvalifikace. V případě, kdy je v souladu osobní zájem zaměstnance zvýšit si kvalifikaci ve svém nebo novém oboru s potřebami společnosti, je možno uzavřít oboustrannou dohodu.

Baťova dálnice se říkalo nejen projektu přes Československou republiku, ale také cestě, která měla vést ze Zlína do Luhačovic. I ona zůstala převážně jen v plánech a patrných je pouze několik částí u Ludkovic. O nové silnici začala uvažovat města Zlín a Luhačovice v roce 1931, aby zlepšila spojení průmyslové aglomerace s lázeňskou. „V jednom dokumentu je řečeno něco v tom smyslu, že cesta přes Dolní a Horní Lhotu je ve velmi špatném stavu,“ nastínil archivář Pavel Šrámek. Města ale před její opravou upřednostňovala výstavbu nové cesty, která by byla o metr širší než ostatní. Sama však nedokázala projekt rozjet. Vzkříšen byl až o pár let později. Podle návrhu schváleného v roce 1937 měla být dlouhá 18 kilometrů a její trasa vedla ze Zlína přes Kudlov, Březůvky a Ludkovice do Luhačovic.

Hygienici vydali zákaz koupání v Luhačovické přehradě a také ve slepém rameni řeky Moravy Pahrbek u Napajedel na Zlínsku. Ve vodě se objevilo velké množství sinic, chlorofylu i mikrobiologické znečištění, řekla serveru Zlin.cz Eva Javoříková z Krajské hygienické stanice Zlínského kraje. Zákaz koupání v současných vedrech znamená komplikaci pro turisty i pro provozovatele okolních rekreačních zařízení. Kvalitu vody v Luhačovické přehradě i ve vodní nádrži Všemina na Zlínsku poznamenala červencová lokální bouřka doprovázená krupobitím a přívalovými dešti. Hygienici odebírali vzorky dva dny po ní a situaci v přírodních koupalištích označili jako krátkodobé znečištění. Po několika dnech je kontrolovali znovu. "Ve Všemině se situace zlepšila, zjistili jsme zde jen nižší průhlednost vody. V Luhačovické přehradě ale hodnoty stále výrazně překračovaly limit, proto jsme museli vydat zákaz koupání, který zde naposledy platil v roce 2009,“ dodala Javoříková.

V Luhačovické přehradě v Pozlovicích, která byla před pěti lety vyčištěna za 125 milionů korun, jsou znovu sinice. Hygiena zakázala koupání u hráze i u kempu. „Zákaz přetrvává od sledování jakosti vody 27. července,“ uvedla ředitelka oboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Zlínského kraje Eva Javoříková.

V lokalitě Ovčírna pobíhají noví zajíci, myslivci je zde vypustili ve snaze zvýšit stavy drobné zvěře, jejíž počty mají v posledních letech v celé ČR klesající tendenci. Serveru Zlin.cz to sdělil starosta Honebního společenstva Luhačovice Martin Pavlíček. Myslivci na Ovčírně vypustili do luhačovické honitby celkem 10 zajíců. V této lokalitě jsou prý pro tuto zvěř vhodné podmínky. "V podstatě od velkých povodní, které postihly území Moravy v roce 1997, tuto drobnou zvěř nelovíme, pouze se o ni staráme," podotkl Pavlíček.

„Hraješ to moc tvrdě. Hraj to tak, jako bys hrál k tanci malé krásné průsvitné víle,“ radil v úterý houslový virtuos jednomu ze svých žáků. Jedenáctiletý Vilém Jirsa je nejmladším účastníkem letošní Akademie Václava Hudečka v Luhačovicích. Na kvalitě mu to však nijak neubírá. Naopak. Talentovaný muzikant z Náchoda už uspěl v několika mezinárodních soutěžích a podle Hudečka má šanci si jednou zahrát v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra.

Další články...