Srpen 2018
Tools
Typography

Čtyři roky utekly jak voda a již za 1,5 měsíce se uskuteční další komunální volby do zastupitelstva města Luhačovice (spolu s dalšími obcemi v České republice). Prostřednictvím aplikace irozhlas.cz Vám přinášíme detailní informace o kandidátkách všech 7 uskupení, která budou bojovat o 21 míst v městském zastupitelstvu (celkově kandiduje 147 osob). Nejmladšími kandidáty (20 let) jsou Tomáš Smejkal (Pro Luhačovice) a Štěpán Slovák (ODS). U Slováka je teoreticky-reálná šance, že by se mohl do zastupitelstva probojovat, pokud nebude přeskočen kandidáty ze zadních pozic s více preferenčními hlasy. Nejstarší kandidát se tradičně objevuje na kandidátce KSČM, a to Josef Macek, 85 let. Zajímavostí je, že pro letošní volby se snad poprvé v historii nepodařilo sestavit kandidátku ČSSD, jejíž kandidáti se tak zařidili pod jiná uskupení, např. Roman Lebloch (KSČM a občané Luhačovic), či David Ruman a Eva Tomalová (Starostové a nezávislí). Oproti současným zastupitelům znovukandiduje pouze 16 z nich, konkrétně se letošních voleb neúčastní Zdeněk Červenka, Luďka Mejzlíková, Marie Semelová (současná starostka města v minulých volbách vítěz s nejvíce preferenčními hlasy), Aleš Vymětalík a Karel Zicha. "Nejvzdělanější" kandidátku dalo dohromady uskupení Nezávislí - volba pro naše město (81 % kandidátů uvedlo VŠ titul), se značným propadem se na druhé straně pólu nachází KSČM (29 %) a ANO 2011 (24 %). Tato statistika však nemusí být zcela přesná, neboť kandidáti nemuseli uvést svůj VŠ titul. Celkově kandiduje 35 % žen a 65 % mužů. Nominovaní kandidáti mají ještě možnost do 3. října 2018 14 hodin odstoupit z kandidatury. Město připravuje před volbami veřejnou diskuzi lídrů všech kandidátek. Princip voleb je jednoduchý - každý oprávněný volič má 21 preferenčních hlasů, buď volí celou stranu, nebo vybere 21 vyvolených kandidátů, volit však může i kombinovaně, tj. zakřížkovat celou stranu a zároveň preferovat kandidáty z jiných stran. Započítá se však maximálně 21 kandidátů, preferenčně ti zakřížkovaní. V případě, že jich bude míň jak 21, automaticky se rozdílový počet započte kandidátům z odpovídajího počtu předních kandidátů zakřížkované strany. 

Čtyři roky utekly jak voda a již za 1,5 měsíce se uskuteční další komunální volby do zastupitelstva města Luhačovice (spolu s dalšími obcemi v České republice). Prostřednictvím aplikace irozhlas.cz Vám přinášíme detailní informace o kandidátkách všech 7 uskupení, která budou bojovat o 21 míst v městském zastupitelstvu (celkově kandiduje 147 osob). Nejmladšími kandidáty (20 let) jsou Tomáš Smejkal (Pro Luhačovice) a Štěpán Slovák (ODS). U Slováka je teoreticky-reálná šance, že by se mohl do zastupitelstva probojovat, pokud nebude přeskočen kandidáty ze zadních pozic s více preferenčními hlasy. Nejstarší kandidát se tradičně objevuje na kandidátce KSČM, a to Josef Macek, 85 let. Zajímavostí je, že pro letošní volby se snad poprvé v historii nepodařilo sestavit kandidátku ČSSD, jejíž kandidáti se tak zařidili pod jiná uskupení, např. Roman Lebloch (KSČM a občané Luhačovic), či David Ruman a Eva Tomalová (Starostové a nezávislí). Oproti současným zastupitelům znovukandiduje pouze 16 z nich, konkrétně se letošních voleb neúčastní Zdeněk Červenka, Luďka Mejzlíková, Marie Semelová (současná starostka města v minulých volbách vítěz s nejvíce preferenčními hlasy), Aleš Vymětalík a Karel Zicha. "Nejvzdělanější" kandidátku dalo dohromady uskupení Nezávislí - volba pro naše město (81 % kandidátů uvedlo VŠ titul), se značným propadem se na druhé straně pólu nachází KSČM (29 %) a ANO 2011 (24 %). Tato statistika však nemusí být zcela přesná, neboť kandidáti nemuseli uvést svůj VŠ titul. Celkově kandiduje 35 % žen a 65 % mužů. Nominovaní kandidáti mají ještě možnost do 3. října 2018 14 hodin odstoupit z kandidatury. Město připravuje před volbami veřejnou diskuzi lídrů všech kandidátek. Princip voleb je jednoduchý - každý oprávněný volič má 21 preferenčních hlasů, buď volí celou stranu, nebo vybere 21 vyvolených kandidátů, volit však může i kombinovaně, tj. zakřížkovat celou stranu a zároveň preferovat kandidáty z jiných stran. Započítá se však maximálně 21 kandidátů, preferenčně ti zakřížkovaní. V případě, že jich bude míň jak 21, automaticky se rozdílový počet započte kandidátům z odpovídajího počtu předních kandidátů zakřížkované strany.