CZECHDESIGN bude organizovat designérskou soutěž pro významné centrum cestovního ruchu Zlínského kraje, které hledá jednotnou vizuální identitu úplně poprvé. Luhačovice jsou populární především jako turistická destinace, lázně, sídlo Vincentky nebo realizacemi Dušana Jurkoviče. Prezentace směrem k turistům se daří, nicméně město si uvědomuje, že je třeba jednotně a moderně komunikovat i s obyvateli a partnery. To by měla zajistit vizuální identita, která má pomoci pozvednout image města i na místo pro příjemný život a ne jen dovolenou. 

Nadace Via letos opět už po dvaadvacáté udělila cenu Bona Via těm, kteří jsou na dobré cestě a pomáhají druhým. V kategorii DOBRÁ FIRMA vybírá na základě nominací inspirativní příběhy podnikatelů, malých a středních firem, které svou dobročinností ve spolupráci s místní komunitou mění své okolí a společnost k lepšímu. Letošním vítězem v kategorii DOBRÁ FIRMA se stala VINCENTKA, a.s.

Ředitelka Sirnatých lázní Ostrožská Nová Ves a lázeňských hotelů Miramare v Luhačovicích Veronika Záhorská se v roce 2009 se stala Podnikatelkou roku ve Zlínském kraji a Ženou regionu pro rok 2016. Ve svém volném čase se věnuje charitě – KORUNCE Luhačovice a od ledna 2019 i KORUNCE Velké Losiny. Organizace pomáhají  nemocným, zdravotně postiženým a jinak znevýhodněným dětem a jejich rodinám. Zároveň je Veronika patronkou Dětského domova a Základní školy Vizovice. Několikrát do roka pořádá významné charitativní akce pro veřejnost a výtěžek z nich vždy putuje na pomoc potřebným.

Do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích ukrylo vedení společnosti časovou schránku. Obsahuje vzkaz pro budoucí generace, současné mince nebo dvě malé lahve. Místo uložení překryly betonové panely. Až práce pokročí, bude nad ním obrazec vyskládaný z keramické mozaiky. Uvnitř nerezové schránky jsou informace o chodu společnosti, opravách, výtisk Lázeňských listů nebo jídelní lístek. „Bude zajímavé dozvědět se, co se v naší době jedlo a jaké byly ceny,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. 

Modré parkovací zóny, odstavná parkoviště na okraji města a kyvadlovou dopravu do centra plánují zavést v Luhačovicích. Problémy s parkováním už ve městě dosahují během návštěvnických špiček takové míry, že si žádají radikální řešení. „Řidiči často parkují nedovoleným způsobem a na místech, kam auta nepatří. Potřebujeme tomu dát systém a řád, který zohlední potřeby lázeňského města a nabídne parkování všem,“ uvedl starosta Luhačovic Marián Ležák.

Moravské lázně opět přilákaly tisíce lidí. Žehnáním pramenům třídenní slavnost vrcholila.  Požehnání, zelený věneček a pouť od pramene k prameni. Již po dvacáté žehnal luhačovický farář Hubert Wojcik pramenům. „Jde o děkovnou modlitbu, že v tomto kraji, našem městě i farnosti jsou léčivé prameny,“ vysvětlil farář. Slavnosti se účastí od samého počátku svého působení v luhačovické farnosti. „Tradice průvodu s knězem vznikla v roce 2000 po vysvěcení pramene svatého Josefa poblíž kostela svaté Rodiny,“ doplnila za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

ačátek v roce 2027 a konec o dva roky později. Takové jsou plány na vznik obchvatu Luhačovic, který má vést ve směru od Uherského Brodu kolem místní části Kladná Žilín a končit u Petrůvky. Smělé plány jsou zatím na ve fázi přípravy zadávací studie, pro kterou se právě v těchto dnech shromažďují první data. Pracovníci z krajského oddělení územního plánování začali na čtyřech hlavních vjezdech do města sčítat projíždějící auta. Kolik jich denně projede lázeňským městem, to bude známo na konci června. „Už z posledního podobného šetření před několika lety vyplynulo, že město sužuje denně průjezdem na 6 500 aut, z toho tisícovka nákladních vozidel,“ poznamenal k tomu starosta Luhačovic Marian Ležák.

Otevírání pramenů o víkendu symbolicky zahájí lázeňskou sezonu v Luhačovicích na Zlínsku. Program začne dnes, 10. května a vyvrcholí nedělním svěcením pramenů a průvodem folklorních průvodů po jednotlivých pramenech. Na programu bude i jarmark, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého i společné cvičení jógy a tai-chi v lázeňském parku, řekla ČTK ředitelka pořádajícího Městského domu kultury Elektra Luhačovice Hana Slováková.

Fronta s vydatným deštěm, která přechází přes Českou republiku, zvedá hladiny řek také ve Zlínském kraji. Jak serveru Zlin.cz uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, obzvláště na Valašsku se dá očekávat, že některé toky dosáhnou i druhého stupně povodňové aktivity. Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd. Na Horní Bečvě spadlo 54 mm srážek. V současnosti jsou největší srážky za jednu hodinu ve Vsetíně (11 mm), Karolince (10 mm) nebo ve Valašském Meziříčí (8 mm). "V reakci na tyto srážky dochází na některých vodních tocích k vzestupům hladin, aktuálně jsou dosaženy 1. stupně povodňové aktivity na Rožnovské Bečvě v Rožnově a Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích," upřesnil Chmelař. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhl před 14. hodinou i tok Juhyně v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Velmi výrazně stoupá také hladina Luhačovického potoka, do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity ale ještě stále zbývá asi 28 centimetrů.

Slavnosti Otevírání pramenů se každý rok účastní kolem deseti tisíc lidí. Město připravuje nejen program, ale i bezproblémové parkování. Folklorní průvod se svěcením pramenů, jarmark, spolek Calma v historických kostýmech, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého, ale třeba i společné cvičení jógy a tai-či v lázeňském parku. Lákadel, která nabídne letošní Otevírání pramenů, je spousta.

Další články...