Fronta s vydatným deštěm, která přechází přes Českou republiku, zvedá hladiny řek také ve Zlínském kraji. Jak serveru Zlin.cz uvedl mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař, obzvláště na Valašsku se dá očekávat, že některé toky dosáhnou i druhého stupně povodňové aktivity. Za posledních 24 hodin napršelo nejvíce v oblasti Beskyd. Na Horní Bečvě spadlo 54 mm srážek. V současnosti jsou největší srážky za jednu hodinu ve Vsetíně (11 mm), Karolince (10 mm) nebo ve Valašském Meziříčí (8 mm). "V reakci na tyto srážky dochází na některých vodních tocích k vzestupům hladin, aktuálně jsou dosaženy 1. stupně povodňové aktivity na Rožnovské Bečvě v Rožnově a Vsetínské Bečvě ve Velkých Karlovicích," upřesnil Chmelař. Prvního stupně povodňové aktivity dosáhl před 14. hodinou i tok Juhyně v Rajnochovicích na Kroměřížsku. Velmi výrazně stoupá také hladina Luhačovického potoka, do vyhlášení prvního stupně povodňové aktivity ale ještě stále zbývá asi 28 centimetrů.

Slavnosti Otevírání pramenů se každý rok účastní kolem deseti tisíc lidí. Město připravuje nejen program, ale i bezproblémové parkování. Folklorní průvod se svěcením pramenů, jarmark, spolek Calma v historických kostýmech, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého, ale třeba i společné cvičení jógy a tai-či v lázeňském parku. Lákadel, která nabídne letošní Otevírání pramenů, je spousta.

Do základů rekonstruované kolonády v Luhačovicích ukrylo vedení společnosti časovou schránku. Obsahuje vzkaz pro budoucí generace, současné mince nebo dvě malé lahve. Místo uložení překryly betonové panely. Až práce pokročí, bude nad ním obrazec vyskládaný z keramické mozaiky. Uvnitř nerezové schránky jsou informace o chodu společnosti, opravách, výtisk Lázeňských listů nebo jídelní lístek. „Bude zajímavé dozvědět se, co se v naší době jedlo a jaké byly ceny,“ uvedl generální ředitel Lázní Luhačovice Eduard Bláha. 

Spočítat auta, která projedou Luhačovicemi, plánuje tamější radnice. Výsledek má být podkladem pro přípravu plánů na stavbu obchvatu. Poslední údaje jsou staré několik let a hovořily o 6 500 vozidel denně, z toho tisícovka byla nákladních. „Sčítání je naplánované na květen a červen, bude se konat na čtyřech hlavních vjezdech do města,“ uvedl starosta Marian Ležák.

Moravské lázně opět přilákaly tisíce lidí. Žehnáním pramenům třídenní slavnost vrcholila.  Požehnání, zelený věneček a pouť od pramene k prameni. Již po dvacáté žehnal luhačovický farář Hubert Wojcik pramenům. „Jde o děkovnou modlitbu, že v tomto kraji, našem městě i farnosti jsou léčivé prameny,“ vysvětlil farář. Slavnosti se účastí od samého počátku svého působení v luhačovické farnosti. „Tradice průvodu s knězem vznikla v roce 2000 po vysvěcení pramene svatého Josefa poblíž kostela svaté Rodiny,“ doplnila za organizátory ředitelka Městského domu kultury Elektra Hana Slováková.

Bratři Černočtí provozují v Luhačovicích malý autoservis. V roce 2009 koupili od společnosti CE Wood bývalý zámecký dvůr a chtěli v něm postavit novou provozovnu. Zchátralý areál začali zvelebovat a po dlouhých debatách s městským architektem vypracovali projekt na výstavbu nového servisu. Na konci loňského roku se ale Černočtí dozvěděli, že areál není jejich, že o něj přijdou a že není na kom se domáhat náhrady škody.

Otevírání pramenů o víkendu symbolicky zahájí lázeňskou sezonu v Luhačovicích na Zlínsku. Program začne dnes, 10. května a vyvrcholí nedělním svěcením pramenů a průvodem folklorních průvodů po jednotlivých pramenech. Na programu bude i jarmark, přehlídka automobilových veteránů, koncert Janka Ledeckého i společné cvičení jógy a tai-chi v lázeňském parku, řekla ČTK ředitelka pořádajícího Městského domu kultury Elektra Luhačovice Hana Slováková.