Město Luhačovice se dlouhodobě snaží chovat ekologicky. Citlivý přístup k životnímu prostředí prosazuje vedení samosprávy ve stále více věcech, nejnověji se tyto aktivity projevují na pozitivním přístupu k elektromobilitě. „V rámci našeho města chceme pokračovat v pozitivním přístupu k životnímu prostředí. Proto jsme na zářiovém zastupitelstvu schválili podání žádosti o dotaci na pořízení elektromobilu pro příspěvkovou organizaci Technické služby Luhačovice a také na nákup elektromotorky pro strážníky naší Městské policie,“ nastínil starosta Marian Ležák. Věří, že přístup města ocení obyvatelé i návštěvníci. „Nejenže jde o moderní ekologický přístup, který se snažíme trvale prosazovat. Určitě bude také všem příjemnější, pokud bude kolem nich například svážet odpadkové koše z veřejných prostranství tichý elektromobil bez exhalací, než hlučný a kouřící automobil,“  poznamenal starosta.

Tento víkend to v Luhačovicích bude žít programem folklorního festivalu Písní a tancem s vyhlášením vítězů soutěže Vesnice roku. Město proto počítá se zvýšeným počtem návštěvníků a chce jim nabídnout snadnou možnost parkování mimo centrum s kyvadlovou dopravou směrem k lázeňskému areálu, kam se hlavní program soustředí. Lokalita záchytného parkoviště se ale změní, tentokrát se počítá s odstavováním vozů na parkovací ploše nedaleko kruhového objezdu nad Luhačovickou přehradou. Fungovat s kyvadlovou dopravou bude parkoviště v sobotu a v neděli.

Luhačovice a také sousední Pozlovice budou žít ve dnech 12. až 15. září již po sedmadvacáté mezinárodním festivalem dětských folklorních souborů Písní a tancem. Na akci srdečně zve starosta lázeňského města Marian Ležák. „Jde o tradiční akci, kterou město po léta zásadním způsobem podporuje a která patří už neodmyslitelně k bohaté nabídce kulturního vyžití v našem městě. Chci proto pozvat všechny na krásné folklorní programy i napínavé vyhlášení výsledků soutěže Vesnice roku také letos a jsem přesvědčen, že i tentokrát si festival najde díky kvalitnímu programu stovky spokojených návštěvníků,“ poznamenal luhačovický starosta Ležák.

Kultura a služby byly hlavními tématy třetího ze série setkání vedení Luhačovic s občany lázeňského města. To  se uskutečnilo 10. září v salonku domu kultury Elektra. „Především jsme chtěli občanům představit naši vizi fungování letního kina, kterým rozšíříme kulturní nabídku ve městě v příštím roce. Kino bude putovní – nabídne představení na terase Městské plovárny, v areálu SC Radostova a také v místních částech. Promítání tedy proběhne také na výletišti v Kladné Žilín, v kulturně sportovním areálu na Řetechově i ve společenském centru v Polichně,“ nastínil starosta Marian Ležák. Vysvětlil také důvody, proč se toto řešení jeví jako ideální. „Jednak chceme nabídnout letní kino opravdu všem občanům, takže různé lokality jsou zárukou toho, že na některé představení to budou mít opravdu blízko. Také díky tomu nebude v souvislosti s letním kinem žádné místo dlouhodobě zatíženo zvýšeným ruchem spojeným s pořádáním takového představení,“ přiblížil starosta. Výhodou všech míst je podle něj přitom také dostatečné zázemí, jak pro techniku potřebnou k projekci, tak pro zajištění občerstvení a je zde také potřebné sociální zařízení.

V těchto dnech se rozběhly práce na opravách prostranství u hlavního vchodu do Městského domu kultury Elektra Luhačovice. „Rekonstrukce před vstupem do Elektry vychází z koncepce úprav okolí MěDK Elektra. Stav prostranství byl už z části havarijní, zejména u schodiště, takže opravy byly už nutné i kvůli bezpečnosti chodců. V rámci úprav ale bude také přesunuta o několik metrů rozměrná plastika. Díky tomu se na jejím původním místě využije uvolněná plocha pro vybudování nového pódia a prostor před Elektrou tak bude uzpůsoben pro pořádání nejrůznějších kulturních akcí,“ nastínil místostarosta Luhačovic Jiří Šůstek, v jehož kompetencích jsou majetkové záležitosti města.

V Luhačovicích na Zlínsku byla zmodernizována a zrekonstruována čistírna odpadních vod. Investice si vyžádala 45 milionů korun, řekl dnes ČTK při slavnostním otevření čistírny předseda představenstva společnosti Vodovody a kanalizace (VaK) Zlín Svatopluk Březík.

Tomáš Kořínek starší založil v 90. letech společnost na prodej zemědělských strojů a od začátku do své firmy, kterou umístil v bývalé budově staré asfaltovny ve vesnici Rudice u Luhačovic, vodil své dva syny. Tehdy mu pomáhali zametat a natírat ploty, dnes společně s otcem provozují dva projekty, pomáhající mimo jiné místním farmářům – do českých měst přinesli automaty na čerstvé mléko a už osm let vyrábějí ovocné mošty a pyré pod značkou Ovocňák.