Centra, kde se očkuje proti covidu-19, začínají vznikat i v malých městech. Ve středu začali očkovat v Luhačovicích, kde žije až pět tisíc obyvatel. V pátek se začíná očkovat řeba v Domažlicích nebo Sušici. Velká města jako Ostrava a Brno rozjela očkování v nákupních centrech, stejně tak Praha. Zvláštním místem, kde se zájemci mohou naočkovat bez předchozí registrace, jsou lázeňské Luhačovice. Ve středu na tamní poliklinice očkovali poprvé a na nezájem si nemohli stěžovat. Do ordinace dorazilo 17 zájemců.

Tradiční akce Luhačovice - město zdraví a módy se po osmnácti letech uskutečnila premiérově nikoli v kulturním domě, ale na lázeňské kolonádě a náměstí v centru Luhačovic. Pořádající spolek Korunka Luhačovice celý výtěžek z akce věnoval na charitativní účely. Benefiční akce Luhačovice – město zdraví a módy se zcela poprvé přestěhovala do venkovních prostor lázeňského města. A jak bylo vidět, tento tah se pořadatelům spolku Korunka vydařil. „Je to nádherná akce, ale je asi desetinásobně větší, než jsme byli zvyklí, takže je to logisticky velmi náročné. Pod námi se nachází všechny ty minerální prameny, takže jsme k tomu museli přistupovat s velkou citlivostí,“ uvedla ředitelka Korunky Luhačovice Veronika Záhorská.

Nezisková organizace KORUNKA LUHAČOVICE pomohla postiženým obcím na jihu Moravy. Společně se Sborem dobrovolných hasičů Luhačovice vyjela do tří obcí, které v minulém týdnu zasáhlo ničivé tornádo. Dvě dodávky přivezly materiální pomoc složenou především z jídla, pití a trvanlivých potravin, kromě toho na místo dopravily i pracovní nářadí a další vyžádané potřeby. KORUNKA LUHAČOVICE navíc v obcích rozdělila i finanční dary konkrétním rodinám a organizacím, které zajišťují pro záchranáře a dobrovolníky stravu a pravidelně jim vaří. „Ihned po tragické události jsme vypsali humanitární sbírku a vyzvali jsme veřejnost s žádostí o finanční dary, které směřujeme do obce Lužice a do našich Luhačovic, kde silný vítr rovněž napáchal škody. Během necelého týdne přišlo zhruba 400 tisíc korun na transparentní účet, další materiální pomoc na čtyřech sběrných místech byla odhadnuta na 160 tisíc korun,“ sdělila ředitelka KORUNKY LUHAČOVICE Veronika Záhorská.

Areál někdejšího Vodoléčebného ústavu v Luhačovicích se mění v muzeum skladatele Leoše Janáčka a architekta Dušana Jurkoviče. Práce za více než 100 milionů korun už odstartovaly a první návštěvníci by do muzea mohli nahlédnout v roce 2023. Areál zahrnuje kromě Vodoléčebného ústavu také Říční a Sluneční lázně, Sirnaté a slatinné lázně a technický objekt bývalé kotelny a prádelny. „Z nyní nevyužívaných lázeňských objektů, které jsou kulturní památkou, vznikne muzejní expozice jako zcela unikátní doklad lázeňství a kulturní atmosféry počátku 20. století,“ uvedl ředitel společnosti Lázně Luhačovice Eduard Bláha.

Hrozný zmar. Taková byla v pátek první myšlenka ředitelky Střední odborné školy Luhačovice Jany Šuráňové, při prvním pohledu na jejich internát po čtvrtečním řádění živlu, podle odborníků s názvem downburs. Škola při něm přišla o střechu, tu přírodní jev odnesl o tři sta metrů dál, na zahradu rodinného domu. Byla poškozena fasáda budovy, i terasa. Uvnitř školního zařízení zůstaly všude trosky, střepy z rozbitých oken, uvnitř budovy jsou promáčené zdi. Sádrokartony i vnitřní vybavení nasáklé vodou. Následky řádění počasí odnesl i komín, musel jít „k zemi“.

Lázeňská kolonáda a náměstí v centru Luhačovic ožijí v sobotu 17. července velkou benefiční akcí, kterou připravuje charitativní organizace KORUNKA LUHAČOVICE. Tradiční akce LUHAČOVICE – MĚSTO ZDRAVÍ A MÓDY začne programem rozděleným na tři centrální místa od 12 hodin. Vyvrcholením bude módní přehlídka předních českých návrhářek a designérů, která začne ve 20 hodin na lázeňské kolonádě. Velkou charitativní akci zakončí od 21:00 koncert kapely Nebe a jejího hosta Přemka Forejta. Kromě módní přehlídky je celý program po celé odpoledne a večer pro veřejnost zdarma. „Letos pořádáme již 18. ročník této pro nás doslova srdcové benefice. LUHAČOVICE – město zdraví a módy jsme vždy pořádali 

Před deseti lety byla Petra Goněcová na Luhačovicku na výletě a její cesta tehdy vedla kolem mlýnice, která byla v dezolátním stavu a hledala kupce. Místo ji uchvátilo natolik, že budovy koupila a pustila se do rekonstrukce. „Špatně se to vysvětluje, ale hned jsem měla jasno. Bylo to jedno z mých nejstřelenějších rozhodnutí v životě a je pravda, že někdy toho strašně lituju,“ usmívá se Petra Goněcová.