Říjen 2018
Tools
Typography

Skončily 8. volby do Zastupitelstva města Luhačovice po roce 1990. Z celkového počtu 21 zastupitelů bude pokračovat v zastupitelských lavicích 12 osobností, které tak obhájily svůj mandát z roku 2014. Detaily jsou uvnitř článku.

Skončily 8. volby do Zastupitelstva města Luhačovice po roce 1990. Z celkového počtu 21 zastupitelů bude pokračovat v zastupitelských lavicích 12 osobností, které tak obhájily svůj mandát z roku 2014. Detaily jsou uvnitř článku.

Nováčkem a zároveň premiantem v absolutním počtu hlasů se stal Jiří Šůstek (KDU-ČSL), toho času vedoucí odboru správy majetku Města Luhačovice (599 hlasů). Mezi nováčky (byť někteří hlásí návrat z dob minulých) se počítají Marek Nesázal (PRO Luhačovice, majitel hotelu, 441 hlasů), František Hubáček (tajemník MěÚ, někdejší starosta, 436 hlasů), Marek Žmolík (PRO Luhačovice, programátor, 431 hlasů), Tomáš Holub (ANO 2011, podnikatel, 384 hlasů), Jana Malaníková (ANO 2011, ředitelka mateřské školy, 368 hlasů), Jiří Zicha (NEZÁVISLÍ - VOLBA PRO NAŠE MĚSTO, právník, 360 hlasů), Ondřej Suchánek (Občanská demokratická strana, podnikatel, 315 hlasů) a Dalibor Liška (STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, podnikatel 298 hlasů).

V zastupitelstvu dále pokračují: Marian Ležák a Josef Michálek (PRO Luhačovice, 532, resp. 462 hlasů). Marian Ležák zároveň zaznamenal nejvyšší nárůst hlasů oproti roku 2014 (+200). Přemysl Janík, Lenka Semelová a Marcela Pazderová (KDU-ČSL, 439, 436, resp. 380 hlasů). Radomil Kop a Kamil Malota (ANO 2011, 448, resp. 395 hlasů). Stanislav Duháň (ODS, 496 hlasů), Eva Tomalová (STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ, 461 hlasů) a Roman Lebloch ("KSČM a občané Luhačovic", 313 hlasů). Dále Robert Kolařík a Martin Plášek (NEZÁVISLÍ - VOLBA PRO NAŠE MĚSTO, 448, resp. 346 hlasů). Nejvýraznější pokles hlasů zaznamenali naopak Eva Tomalová (mínus 124) a Roman Lebloch (mínus 323).

Naopak svůj post neobhájili: Zdenka Pančochová, David Ruman, Jaroslav Hubáček a Roman Dostálek. Tento rok již nekandidovali Karel Zicha, Marie Semelová (bývalá starostka), Aleš Vymětalík, Luďka Mejzlíková a Zdeněk Červenka.

Celkový počet 21 míst byl rozdělen následovně: po 4 křeslech získala uskupení KDU-ČSL, PRO Luhačovice, ANO 2011. Po 3 místech NEZÁVISLÍ - VOLBA PRO NAŠE MĚSTO a ODS, 2 místa obsadí STAROSTOVÉ A NEZÁVISLÍ a 1 místo "KSČM a občané Luhačovic". V absolutním počtu hlasů získalo nejvíce uskupení PRO Luhačovice (1866 hlasů), před KDU-ČSL (1854 hlasů) a ANO 2011 (1595 hlasů). PRO Luhačovice se tak může považovat za vítěze komunálních voleb 2018 co do počtu absolutních hlasů.

Nyní se rozběhnout povolební jednání s cílem uzavřit koaliční dohodu, která by zaručila nadpoloviční sílu v 21-členném zastupitelstvu, to jest 11 zastupitelů. Zároveň budeme očekávat, kdo se stane novým starostou – bude to Jiří Šůstek (KDU-ČSL), Marian Ležák (PRO Luhačovice), nebo Radomil Kop (ANO 2011), případně někdo čtvrtý vzadu? Jaký je potenciál a ambice těchto mužů? Nabízí se drobná paralela s rokem 2010, kdy v kandidátce uskupení Luhačovičtí nezávislí přeskočil ze sedmého na první místo jiný úředník MěÚ - Vladislav Běhunek (toho času i současně vedoucí odboru stavebního) - po volbách se však mandátu vzdal. Jak se svým mandátem naloží Jiří Šůstek? Z této trojice získali nejvíce hlasů lídři svých uskupení právě Jiří Šůstek (599, zároveň jak bylo uvedeno výše absolutní vítěz v počtu hlasů) a Marian Ležák (532, absolutní nárůst hlasů +200 oproti volbách v roce 2014). Radomil Kop, současný místostarosta, v absolutním počtu zaostal a získal 448 hlasů (byť hlásí nárůst 127 hlasů). Nejmladším zastupitelem bude Stanislav Duháň (ODS, 37 let), nejstarším Radomil Kop (ANO 2011, 62 let). Průměrný věk je 48 let (nárůst z 46 let v roce 2014). Z 21 zastupitelů bude 17 mužů a 4 ženy (v roce 2014 bylo zvoleno 15 mužů a 6 žen, nejstarší byla Zdenka Pančochová - 70 let a nejmladší Zdeněk Červenka - 29 let).

Celkově byl o komunální volby v Luhačovicích zájem vyšší než před čtyřmi lety. Zúčastnilo se 47,8 % oprávněných voličů (oproti 43,44 % v roce 2014). Bude to zejména dáno souběhem s volbami senátními. V těch získal v prvním kole v Luhačovicích nejvíce hlasů Patrik Kunčar (KDU-ČSL, 619 hlasů), následován Liborem Lukášem (Soukromníci, 466 hlasů). Volba Luhačovjanů koresponduje s volbou všech volitelů 80. obvodu. Před šesti lety vyhrál našem obdobu Tomio Okamura, který porazil Stanislav Mišáka. Ten byl toho času 3. hejtmanem Zlínského kraje.

Je zajímavé, že ne všichni hlasující v komunálních volbách zároveň hlasovali ve volbách senátních. Svůj hlas odevzdalo celkově 42,55 % oprávněných voličů. Protože vítěz prvního kola senátních voleb v celém obvodu nezískal nadpoloviční většinu, přístí víkend se tak v Luhačovicích opět otevřou volební místnosti. Před šesti lety byla v Luhačovicích ve druhé kolem účast pouze 24,53 % potenciálních voličů.

Výsledky voleb ještě musí oficiálně potvrdit Státní volební komise.

Zdroj dat: volby.cz / poslední aktualizace článku: 7. října 2018, 0:10