Délka trasy plánovaného luhačovického obchvatu bude 9,3 km. To je jeden ze závěrů studie, která se věnuje jeho konkrétní trase. Jak přiblížil starosta Luhačovic  Marian Ležák situace s narůstající dopravou začíná být neúnosná a dochází zde k ohrožení přírodních léčivých zdrojů. Zatímco obchvat bude znamenat ochranu minerálních pramenů, čisté ovzduší, klid a bezpečnost chodců pro lázeňské město, řidičům tranzitní dopravy situaci nezkomplikuje. Právě naopak. „Díky studii, kterou se podařilo realizovat ve spolupráci se Zlínským krajem a za jeho finanční podpory už známe nejvhodnější trasu a mnoho detailů. Zatímco průjezd městem je dlouhý 7,7km, po trase obchvatu ujedou řidiči pouze o 1,6 km více.

Ještě letos by měl začít veřejnosti sloužit nový dopravní terminál, který vybudují Luhačovice za bezmála 18 milionů Kč. „Jde o kompletní přestavbu autobusového nádraží, které získá nové zastávky a mobiliář a přidají se úpravy pro zvýšení bezpečnosti. Usnadněn bude přestup na vlakové spoje a individuální dopravu. Místo, které je jednou z hlavních vstupní bran do našeho lázeňského města, tak získá atraktivní vzhled, ale bude všem příchozím hlavně daleko lépe sloužit,“ nastínil místostarosta Jiří Šůstek.

Jednodušší parkování, bezplatný sběrný dvůr, příspěvky na školní pomůcky nebo senior taxi. Tyto výhody mají pomoci zlákat lidi žijící v Luhačovicích, aby se tu zapsali k trvalému pobytu. A radnice už pracuje na tom, aby seznam podobných bonusů co nejvíce rozšířila. Lázeňské město je totiž v paradoxní situaci. „Zatímco v okolních městech obyvatelé spíše ubývají, u nás je jich čím dál víc. Jenomže řada z nich tu není přihlášena k trvalému pobytu,“ upozorňuje luhačovický starosta Marian Ležák.

V souvislosti s restitucí zámku čekají Luhačovice velké investice do školství a přesuny některých organizací. Město chce však zároveň výrazně investovat do toho, aby bylo školství moderní a splňovalo současné trendy. Situace ve školské oblasti je v lázeňském městě kvůli stěhování organizací ze zámku složitá, ale město ji řeší.  

Krajští kriminalisté zadrželi uplynulý týden v Luhačovicích tři cizince, kteří u nás ve velkém nakupovali marihuanu a vyváželi ji mimo Českou republiku, převážně do své země. Při zadržení kriminalisté zajistili v bytě téměř deset kilo marihuany a velkou finanční hotovost. Dva z mužů jsou stíhání vazebně.

Opravy chodníků a rozvoj další infrastruktury ze svého rozpočtu letos významným způsobem podpoří město Luhačovice. „Jen na opravy chodníků a dalších komunikací jsou v rozpočtu vyčleněny 2 miliony Kč. Jednotlivé lokality se budou teprve upřesňovat, protože rekonstrukce synchronizujeme s výměnou inženýrských sítí ve městě, hlavně půjde o domluvu s plynaři,“ informoval místostarosta Jiří Šůstek. 

Miroslav Borák vybudoval se svým týmem z chátrajícího objektu jeden z nejvýstavnějších hotelů v kraji. „Ocenění si moc vážím a svým způsobem ho vnímám jako symbolické ukončení své aktivní 30leté podnikatelské kariéry,“ říká majitel Augustiniánského domu v Luhačovicích Miroslav Borák.