Historie Luhačovic
Tools
Typography
V dávných dobách se jezdilo do Luhačovic dostavníky, poštovními vozy, povozy a kočáry.
V dávných dobách se jezdilo do Luhačovic dostavníky, poštovními vozy, povozy a kočáry.

Dnes by se zdálo, že tento druh cestování je spojen s romantismem, ale několikahodinové kodrcáni po nerovných a zaprášených silnicích nebylo jistě příjemné. A bylo to i dost nákladné. V roce 1845 byla otevřena tzv. Severní dráha a vlaky jezdily z Vídně přes Olomouc do Prahy. Po roce 1885 se doprava do Luhačovic zkrátila zahájením provozu na Vlárské trati. Nejprve vedla železnice do Uh. Brodu, pak do Bojkovic a po roce 1888 po celé trase.

Paradoxem bylo, že zlepšením dopravy se nijak nezvýšila návštěvnost Luhačovic. Naopak. Koncem minulého století lázně začaly upadat a živořily. Příčina byla v nezájmu hraběcí rodiny investovat prostředky do nových lázeňských zařízení. Z této letargie a katastrofální stagnace vyvedl Luhačovice až MUDr. František Veselý počátkem tohoto století. Mezi jeho grandiózní plány patřilo také zlepšení cestování a komunikací. Po pracných přípravách a úmorných jednáních na zemských úřadech byla vybudována přípojka železnice z Újezdce do Luhačovic a před 96 lety v říjnu 1905 přijela do Luhačovic první vlaková souprava. Se zavedením železničního spojení se změnil i způsob expedice minerální vody. V Luhačovicích byl postaven nový sklad přímo na nádraží a láhve Vincentky se nakládaly přímo do vagónů. Luhačovická lokálka s lokomotivou, důvěrně zvaná "kača, kačena, kačenka" a luhačovické nádraži, to je jistě kapitola sama pro sebe. Vždyť sloužily lidem několika generací, kteří jezdili za prací, do škol a těm, kteří sem přijížděli a odjížděli a rádi se vraceli...

Málokdo z mladších návštěvníků Luhačovic uvěří, že luhačovická přehrada nebyla původně budována za účelem rekreace a provozování vodních sportů a rybolovu. Vznikla především jako důsledek bouří, průtrží mračen, větrných smrští s lijáky, které se nad Luhačovicemi čas od času přehnaly, např. v roce 1887, 1902, 1911, 1913, 1919, 1920 a v dalších letech. Při jedné takové bouři, vichřici a lijáku před 75 lety se potok Šťávnice 6.9.1910 rozlil ze svého koryta a způsobil dokonalou katastrofu.
Pokračování příště